روش کار تسمه نقاله - نوار نقاله

نوار نقاله – تسمه نقاله ( کانوایر بلت ) : وسیله ای در جهت انتقال مواد با حجم انبوه از یک مکان به مکان دیگر ، به صورت ثابت و متحرک

قابلیت تعریف سرعت انتقال، حجم انتقال در ساعت، شیب انتقال ، وزن انتقال و ...

نوار نقاله – تسمه نقاله - Conveyorbelt

  • نوار نقاله های لاستیکی ساده که برای حمل بسته ها مورد استفاده قرار می گیرند، همچنین در نوع رولیکی - زاویه دار آن برای حمل مصالح بصورت آزاد کاربرد دارد
  • نوار نقاله لاستیکی آجدار که این نوع تسمه نقاله جهت حمل مواد و مصالحی که امکان لغزش روی تسمه دارند کاربرد دارند.
  • نوار نقاله های رولیکی که در این نوع نوار نقاله ها اجسام با حرکت روی رولیک ها به مقصد انتقال پیدا می کنند.
  • کانوایرهای حلزونی ( اسکرو - Screw)  که در این نوع مواد و مصالح توسط مارپیچ که بوسیله نیروی الکتروموتور به گردش در می آید منتقل می شوند.
  • کانوایر های بالابر ( الواتور ) که این نوع کانوایرها توسط پاکت های موجود روی تسمه مصالح را به بالا منتقل می کنند.

با توجه به سرعت انتقال، حجم انتقال در ساعت، شیب انتقال ، وزن انتقال، شرایط محیطی همچون گرما، گاز های شیمیایی و خورنده و ... از تسمه های EP لاستیکی با لایه های منجیت و یا تسمه های ST لاستیکی با تار و پود استیل مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین با توجه به شرایط می توان از تسمه های ضد حرارت، ضد اسید، ضد روغن و ... استفاده نمود.

نوع اتصال این تسمه ها به دو صورت سرد و گرم صورت می پذیرد، در روش های سرد با استفاده از روش های لایه برداری دو سر نوار با استفاده از چسب های مخصوص بر روی یکدیگر قرار گرفته و عملیات اتصال صورت می پذیرد یا از طریق ابزار اتصال به یکدیگر وصله می شوند که عمر کمتری داشته و جهت تسریع در عملیات مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصال گرم توسط دستگاه های آپارات ( اتوی گرم ) صورت می پذیرد که از طریق آن تسمه ها با استفاده از حرارت در یکدیگر ادغام شده و از عمر بسیار بالاتری بر خوردار خواهند بود.